Utrata statusu bezrobotnego
Zarejestrowana osoba traci status bezrobotnego, gdy:
- Nie spełnia warunków, o którym mowa w art.2 ust.1 pkt.2 ustawy;
- Nie wyraziła zgody na ustalenie profilu pomocy - pozbawienie statusu bezrobotnego następuje odpowiednio na okres:
- 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
- 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
- 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.
- Otrzymała pożyczkę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych lub instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności pozarolniczej lub rolniczej albo otrzymał pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej, o któryej mowa w art. 61e pkt 2 lit. a, albo otrzymał jednorazowo środki na podjęcia działalności gospodarczej, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 – pozbawienie statusu następuje od następnego dnia po dniu otrzymania środków na podjęcie działalności,
- Otrzymała jednorazowo środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub z instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej – pozbawienie statusu następuje od następnego dnia po dniu otrzymania środków na podjecie działalności lub wniesienie wkładu,
- Rozpoczeła realizację indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego lub podpisał kontrakt socjalny, o których mowa w art. 50 ust. 2 pkt 2 – pozbawienie statusu następuje od następnego dnia po dniu rozpoczęcia realizacji indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego lub podpisania kontraktu socjalnego,
- Odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie lub poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie – pozbawienie statusu następuje na okres:
- 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
- 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
- 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.
- Odmówiła bez uzasadnionej przyczyny udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, o których mowa w art. 62a, realizowanych przez powiatowy urzad pracy , inne podmioty na jego zlecenie lub przez ośrodek pomocy społecznej - pozbawienie statusu następuje odpowiednio na okres:
- 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
- 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
- 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.
- Nie stawiła się w PUP w wyznaczonym terminie i nie powiadomiła w okresie 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa – pozbawienie statusu następuje od dnia niestawienia się w PUP odpowiednio na okres:
- 120 dni w przypadku pierwszego niestawiennictwa,
- 180 dni w przypadku drugiego niestawiennictwa,
- 270 dni w przypadku trzeciego i każdego kolejnego niestawienia.
Przez uzasadnioną przyczynę niestawiennictwa w wyznaczonym terminie w Powiatowym Urzędzie Pracy może być uznana tylko taka, która stanowi nieprzewidzianą, niespowodowaną przez bezrobotnego, obiektywną przeszkodę uniemożliwiającą zgłoszenie się w urzędzie pracy. W rachubę mogą więc wchodzić nagłe przeszkody, na które bezrobotny nie ma wpływu np. nagła choroba, brak mozliwości dojazdu z powodu przerw w komunikacji lub inne zdarzenie typu pożar, powódź itp. Przyczyna musi poddawać się możliwości jej weryfikacji tj. powinna zostać udokumentowana.
Jeżeli przyczyną jest choroba lub opieka nad chorym, niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS-ZLA (tzw. L-4).
- Nie stawiła się w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla nowego miejsca zamieszkania w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania - pozbawienie statusu nastepuje od dnia zmiany miejsca zamieszkania.
- Złożył wniosek o pozbawienie statusu bezrobotnego,
- Z własnejj winy przerwał szkolenie, staż, realzacje indywidualnego planu działania lub wykonywanie prac społecznie użytecznych lub inną formę pomocy określonej w ustawie – pozbawienie statusu następuje od dnia przerwania na okres:
- 120 dni w przypadku pierwszego przerwania,
- 180 dni w przypadku drugiego przerwania,
- 270 dni w przypadku trzeciego i każdego kolejnego przerwania.
- Po skierowaniu nie podjął szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych, lub innej formy pomocy określonej w ustawie – pozbawienie statusu następuje od dnia nstepnego po dniu skierowania na okres:
- 120 dni w przypadku pierwszego nie podjęcia,
- 180 dni w przypadku drugiego nie podjęcia,
- 270 dni w przypadku trzeciego i każdego kolejnego niepodjęcia.
- Pozostaje niezdolny do pracy na wskutek choroby lub przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego przez nieprzerwany okres 90 dni, przy czym za okres nieprzerwany uważa się również okresy niezdolności do pracy wskutek choroby oraz przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego w sytuacji, gdy każda kolejna przerwa między okresami niezdolności do pracy wynosi mniej niż 30 dni kalendarzowych - pozbawienie statusu następuje z upływem ostatniego dnia wskazanego okresu 90-dniowego.
- Nie przedstawiła zaświadczenia o niezdolności do pracy wskutek choroby, o którym mowa w art. 80 ust. 2 ( na druku określonym w odrębnych przepisach -ZUS ZLA),
- Z własnej winy przerwała program przygotowania zawodowego dorosłych, nie przystąpiła do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub sprawdzającego,
- Z własnej winy przerwała udział w ramach Programu Aktywizacji i Integracji, o którym mowa w art. 62a, realizowanych przez powiatowy urząd pracy, inne podmioty na jego zlecenie lub przez ośrodek pomocy społecznej - pozbawienie statusu następuje na okres:
- 120 dni w przypadku pierwszego przerwania,
- 180 dni w przypadku drugiego przerwania,
- 270 dni w przypadku trzeciego i każdego kolejnego przerwania.
- Przebywania za granicą lub pozostawania w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia przez okres powyżej 10 dni w okresie roku kalendarzowego.
W razie pytań prosimy o kontakt:
Imię i nazwisko |
Stanowisko |
Telefon |
Adres e-mail |
Grażyna Bernat |
specjalista d/s ewidencji i świadczeń |
032 297-87-35 |
|
Renata Cygan |
specjalista d/s ewidencji i świadczeń |
032 297-87-38 |
|
Anita Trafny |
specjalista d/s ewidencji i świadczeń |
0322978738 |
|
Małgorzata Miedzińska |
specjalista d/s ewidencji i świadczeń |
032 297-87-88 |
|
Utworzono: 2012-08-03 10:34 | Redagował: Renata Szopa-Goece 2016-04-14 07:39
Drukuj
Zapisz jako pdf
Odwiedziny: 3660