Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H
Twoja sugestia
Masz pomysł jak usprawnić naszą witrynę lub chcesz zgłosić problem? Skorzystaj z poniższego formularza!Powiatowy Urząd Pracy
w Sosnowcu
ul. Rzeźnicza 12
41-200 Sosnowiec
tel. 32 2978700
e-mail:
Dla pracodawców
Newsletter
Przygotowanie zawodowe dorosłych – instrument aktywizacji realizowany bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą według programu obejmującego nabywanie umiejętności praktycznych i wiedzy teoretycznej, zakończony egzaminem.
Praktyczna nauka zawodu – oznacza to formę przygotowania zawodowego dorosłych trwającą od 6 do 12 miesięcy umożliwiającą uzyskanie:
- świadectwa czeladniczego,
- świadectw potwierdzających kwalifikacje w zawodzie,
- dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie przez osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe albo zdany egzamin eksternistyczny z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej, albo wykształcenie średnie.
Przyuczenie do pracy dorosłych – oznacza to formę przygotowania zawodowego dorosłych trwającą od 3 do 6 miesięcy, umożliwiającą uzyskanie wybranych umiejętności lub kwalifikacji zawodowych potwierdzonych zaświadczeniem lub świadectwem.
osoby bezrobotne posiadające określony II profil pomocy,
osoby poszukujące pracy, które:
- otrzymują świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
- uczestniczą w zajęciach w Centrum Integracji Społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
- są żołnierzami rezerwy,
- pobierają rentę szkoleniową,
- pobierają świadczenie szkoleniowe, o którym mowa w art. 70 ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Organizatorem przygotowania zawodowego dorosłych może być pracodawca lub przedsiębiorca nie zatrudniający pracownika na zasadach przewidzianych dla pracodawców, który:
Pracodawca zainteresowany utworzeniem miejsc przygotowania zawodowego dorosłych składa w tut. Urzędzie „Wniosek w sprawie gotowości utworzenia miejsc przygotowania zawodowego dorosłych”.
Pracodawca może we wniosku wskazać kandydata do odbycia przygotowania zawodowego dorosłych.
Pracodawcę zainteresowanego pomocą w zakresie poradnictwa zawodowego zapraszamy do kontaktu z Urzędem.
Poradnictwo zawodowe dla pracodawców polega na udzielaniu pracodawcom pomocy w doborze kandydatów do pracy spośród osób zarejestrowanych w Urzędzie oraz we wspieraniu rozwoju zawodowego pracodawcy lub jego pracowników poprzez udzielanie porad indywidualnych - wniosek do pobrania wniosek_o_udzielenie_pomocy_w_zakresie_poradnictwa_zaw.pdf
W pierwszej kolejności rozpatrywane są wnioski pracodawców gwarantujących uczestnikom programu zatrudnienie lub inną pracę zarobkową po jego ukończeniu. Zatrudnienie powinno nastąpić:
Urząd może odmówić realizacji wniosku o zawarcie umowy o zorganizowanie przygotowania zawodowego dorosłych:
Powiatowy Urząd Pracy zawiera z pracodawcą albo z pracodawcą i wyłonioną przez starostę instytucją szkoleniową umowę w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych. Przed zawarciem umowy strony uzgadniają szczegółowe warunki umowy.
W przypadku gdy pracodawca nie może zapewnić warunków do zrealizowania w pełni programu praktycznej nauki zawodu dorosłych, możliwe jest zrealizowanie części tego programu przez wskazane przez urząd Centrum Kształcenia Praktycznego lub Centrum Kształcenia Ustawicznego w wymiarze nie przekraczającym 20% czasu programu.
Wybór instytucji szkoleniowej mającej przeprowadzić część teoretyczną przygotowania zawodowego dorosłych następuje zgodnie z zasadami konkurencyjności, równego traktowania i przejrzystości oraz przepisami ustawy prawo zamówień publicznych.
Na czas realizacji przygotowania zawodowego dorosłych Pracodawca wyznacza opiekuna, który sprawował będzie opiekę nad uczestnikiem przygotowania zawodowego dorosłych.
Opiekun uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych realizowanego w formie praktycznej nauki zawodu musi posiadać kwalifikacje instruktora praktycznej nauki zawodu, określone w przepisach dot. praktycznej nauki zawodu.
Opiekun uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych realizowanego w formie przyuczenia do pracy dorosłych musi posiadać co najmniej:
Wymiar czasu odbywania przygotowania zawodowego dorosłych nie może przekraczać 8 godzin zegarowych dziennie i 40 godzin zegarowych tygodniowo. Program przygotowania zawodowego dorosłych nie może być realizowany w niedzielę i święta, w porze nocnej ani w wymiarze czasu wyższym od określonego w zdaniu poprzednim. Starosta może wyrazić zgodę na
Za okres trwania przygotowania zawodowego dorosłych Pracodawcy przysługuje refundacja ze środków Funduszu Pracy na określone w umowie wydatki poniesione na uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych, w szczególności na materiały i surowce, eksploatację maszyn i urządzeń, odzież roboczą, posiłki regeneracyjne i inne środki niezbędne do realizacji programu przygotowania zawodowego dorosłych.
Refundacja wynosi do 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdy pełny miesiąc realizacji programu przez Pracodawcę.
W przypadku niepełnego miesiąca realizacji przygotowania zawodowego dorosłych refundacja jest obliczana proporcjonalnie przyjmując do obliczeń dni robocze.
Refundacja jest przyznawana przez Urząd po złożeniu przez Pracodawcę „Wniosku o dokonanie refundacji wydatków poniesionych na uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych” w poszczególnych miesiącach wraz z poświadczonymi za zgodność z oryginałem kopiami potwierdzającymi poniesienie wydatków w poszczególnych miesiącach.
Refundacja jest dokonywana jednorazowo po zakończeniu realizacji programu przygotowania zawodowego dorosłych.
Po zakończeniu realizacji przygotowania zawodowego dorosłych Pracodawcy przysługuje jednorazowa premia, pod warunkiem ukończenia przez uczestnika programu przygotowania zawodowego dorosłych i zdania egzaminu końcowego.
Premia jest przyznawana w wysokości 483,30 zł za każdy pełny miesiąc programu przygotowania zawodowego dorosłych realizowanego u Pracodawcy za każdego uczestnika przygotowania.
Kwota premii podlega waloryzacji zgodnie z art. 72 ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W przypadku niepełnego miesiąca realizacji przygotowania zawodowego dorosłych premia jest obliczana proporcjonalnie przyjmując do obliczeń dni robocze.
Premia jest przyznawana przez Urząd po złożeniu przez Pracodawcę „Wniosku o dokonanie wypłaty premii po ukończeniu przez uczestnika programu przygotowania zawodowego dorosłych” wraz z kopiami poświadczonymi za zgodność z oryginałem dokumentów potwierdzających zaliczenie egzaminu po zakończeniu przygotowania zawodowego dorosłych.
Refundacja wydatków i premia stanowi pomoc de minimis, w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Komisji Europejskiej 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 353 z dnia 24 grudnia 2013 r.)
Do „Wniosku w sprawie gotowości utworzenia miejsc przygotowania zawodowego dorosłych” Pracodawca dołącza:
Pracodawca realizujący przygotowanie zawodowe dorosłych zobowiązany jest przechowywać całą dokumentację związaną z realizacją tego programu przez okres co najmniej 10 lat od dnia przyznania pomocy /podpisania umowy/.
Podstawa prawna:
Art. 53a do 53m Ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1065)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 kwietnia 2014 r. w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych (Dz. U. z 2014 r. poz. 497).
Imię i nazwisko | Stanowisko | Telefon | Adres e-mail |
---|---|---|---|
Renata Górnik | Specjalista ds rozwoju zawodowego | 32 297 87 53 | |
Tatiana Folczyńska | Specjalista ds rozwoju zawodowego | 32 297 87 55 | |
Anna Tutaj | Specjalista ds rozwoju zawodowego | 32 297 87 00 wew. 790 | |
Iwona Stasińska | Specjalista ds rozwoju zawodowego | 32 297 87 55 | |
Anna Kułagowska Karolina Mikuła |
Specjaliści ds rozwoju zawodowego | 32 297 87 56 |
|