Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H
Twoja sugestia
Masz pomysł jak usprawnić naszą witrynę lub chcesz zgłosić problem? Skorzystaj z poniższego formularza!Powiatowy Urząd Pracy
w Sosnowcu
ul. Rzeźnicza 12
41-200 Sosnowiec
tel. 32 2978700
e-mail:
Newsletter
ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE - BĄDŹ CENNY NA RYNKU PRACY |
|||
![]() |
|||
O PROJEKCIE |
|||
INFORMACJE OGÓLNE Cel projektu: wzrost poziomu zatrudnienia wśród sosnowieckich osób bezrobotnych o niskich kwalifikacjach (wykształcenie do ISCED3 włącznie) w wieku powyżej 29 r.ż.(ukończone 30lat) z ustalonym I bądź II profilem pomocy poprzez uzyskanie kwalifikacji adekwatnych do potrzeb rynku pracy oraz doświadczenia zawodowego przez 27 mężczyzn i 28 kobiet należących do wskazanej grupy osób i tym samym podniesienie ich szans na znalezienie zatrudnienia.
Planowane efekty projektu: Uzyskanie po opuszczeniu projektu kwalifikacji zawodowych przez 45 osób; nabycie doświadczenia zawodowego przez 15 osób; podjęcie zatrudnienia w okresie do 3 m-cy po opuszczeniu projektu przez jak największą liczbę jego Uczestników i Uczestniczek. Wartość projektu ogółem: 502 187,50 PLN Wartość dofinansowania projektu środkami Unii Europejskiej: 426 859,38 PLN UCZESTNICY PROJEKTU
Projekt skierowany jest do 55 osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP Sosnowiec (27 mężczyzn i 28 kobiet), które: - ukończyły 30 rok życia; Jednocześnie przy wyborze Uczstników i Uczestniczek projektu preferowane będą kandydatury osób niepełnosprawnych, samotnie wychowujących dzieci, osób w wieku powyżej 50 roku życia, długotrwale bezrobotnych oraz tych, którzy przejawiają wysoki poziom motywacji do podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywania zatrudnienia.
ETAPY REALIZACJI PROJEKTU Rekrutacja - ma na celu wybór Uczestników i Uczestniczek, którzy najbardziej potrzebują wsparcia oraz przejawiają jednocześnie chęć zmiany swojej sytuacji zawodowej. Prowadzona będzie w oparciu o "Regulamin uczestnictwa w projekcie". Wybór Uczestników i Uczestniczek następował będzie na podstawie informacji zawartych w formularzach rekrutacyjnych składanych przez Kandydatów i Kandydatki, jak również indywidualnej oceny ich motywacji oraz potrzeb zawodowych. Efetem rekrutacji będzie zakwalifikowanie 27 mężczyzn oraz 28 kobiet, którzy zostaną skierowani na szkolenia oraz 15 Uczestników / Uczestniczek, którzy objęci zostaną stażami zawodowymi. Utworzona zostanie ponadto lista rezerwowa Kandydatów i Kandydatek do udziału w projekcie.
Poradnictwo zawodowe - udzielenie usługi szkoleniowej, jak również objęcie stażem, poprzedzone zostanie pogłębioną analizą i diagnozą umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych każdego Uczestnika i Uczestniczki (w tym diagnozą stopnia oddalenia od rynku pracy) oraz opracowaniem/aktualizacją Indywidualnego Planu Działania (IPD). Pozwoli to na indywidualizację podejścia do każdego Uczestnika i Uczestniczki oraz dobór najodpowiedniejszego kierunku rozwoju. IPD wyznaczy ścieżkę dalszego postępowania. Podczas procesu doradczego i doboru kierunków szkoleń / rodzajów staży nie będą utrwalane stereotypy zawodowe – kierunki rozwoju zawodowego będą określane tak, aby nie dyskryminować ze względu na płeć, a najistotniejszym kryterium będzie możliwość trwałego włączenia osoby bezrobotnej w proces aktywizacji zawodowej i podjęcie zatrudnienia.
Szkolenia zawodowe - „szyte na miarę”, wynikające z IPD, indywidualnie dobrane do potrzeb zawodowych Uczestników i Uczestniczek oraz potrzeb rynku pracy. Szkolenia umożliwią zdobycie konkretnych kwalifikacji, gdyż zakończone będą formalnym egzaminem przeprowadzonym przez uprawniony organ/instytucję. Jak już wspomniano, kierunki szkoleń nie będą utrwalać stereotypów zawodowych (bez podziałów na zawody „męskie” i „damskie”), a ich dobór będą determinować wyłącznie względy zawodowe i potrzeby rynku pracy. Za udział w szkoleniu przyszługiwać będzie stypendium. Możliwe będzie ponadto skorzystanie z udogodnień w postaci zwrotu kosztów dojazdu na szkolenie oraz zwrotu kosztów opieki na dziećmi.
Staże zawodowe - wynikające z IPD, organizowane w kierunkach odpowiadających potrzebom Uczestników, Uczestniczek oraz lokalnych pracodawców. Na staże kierowni będą ci Uczestnicy, dla których długotrwałe bezrobocie, brak doświadczenia zawodowego lub brak praktyki w wykorzystaniu nowych uprawnień jest obok niskich kwalifikacji istotną barierą w znalezieniu zatrudnienia. Za udział w stażu przysługiwać będzie stypendium. Podobnie jak w przypadku szkoleń , możliwe będzie również otrzymanie refundacji kosztów dojazdu oraz opieki nad dziećmi. Średni czas trwania stażu wyniesie 6 miesięcy.
Pośrednictwo pracy - usługą pośrednictwa pracy objęty zostanie każdy Uczestnik i każda Uczestniczka projektu, którzy pomimo zdobycia kwalifikacji i/lub doświadczenia zawodowego nie podejmą zatrudnienia/innej pracy zarobkowej/działalności gospodarczej po zakończeniu udziału w szkoleniu i/lub stażu. Każda z w/w osób objęta będzie indywidualną opieką doradcy klienta, który ma za zadanie przedstawiać oferty odpowiedniej pracy, zgodnej z kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym Uczestnika/Uczestniczki projektu. Doradca klienta będzie ponadto stale monitorował postępy w poszukiwaniu pracy oraz diagnozował przyczyny ewentualnych niepowodzeń, starając się ułatwić proces zdobywania zatrudnienia. Zgodnie z założeniami projektu Uczestnicy i Uczestniczki powinni wykazywać aktywną podtawę na każdym etapie realizacji projektu, również w momencie poszukiwania zatrudnienia.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Poddziałanie 7.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 |